herbal mix

Our herbal tea blends for true moments of relaxation.

Experience intensive and exquisite tea specialties of the highest organic quality! Take in the taste of different herbs and enrich your tea enjoyment. Enjoy your herbal tea blend to the fullest and make the most of every moment!

85 products

Herbaria Salbeiblätter 50g Bio
Sale price: 3,14 € Regular price:3,99 € Unit price: 62,80 €/kg
Herbaria Sage Leaves 50g Bio
-21%
Herbaria Voller Schwung Tee 15 Filterbeutel Bio
Price: 3,79 € Unit price: 157,92 €/kg
Herbaria Full swing tea 15 filter bags organic
Herbaria Bio Tee Roter Apfel 60g
Sale price: 4,76 € Regular price:5,49 € Unit price: 79,33 €/kg
Herbaria Organic Tea Red Apple 60g
-13%
Salus Krafttier Tee Gelassene Katze 15FB/28.5 g
Price: 4,45 € Unit price: 156,14 €/kg
Salus Power Animal Tea Serene Cat 15FB/28.5 g
Salus Moringa Tee Bio 15 FB/21g
Price: 4,79 € Unit price: 228,10 €/kg
Salus Moringa Tea Organic 15 FB/21g
Sonnentor Bio Kamille Tee lose 50g bio
Price: 3,52 € Unit price: 70,40 €/kg
Sonnentor Organic Chamomile Tea loose 50g organic
Sold Out
Salus Zitronenmelissen Tee Bio,  15FB/24g
Sale price: 2,41 € Regular price:3,29 € Unit price: 100,42 €/kg
Salus Lemon Balm Tea Organic, 15FB/24g
-27%
Sonnentor Bio Gute Laune-Kräutertee (lose - 50 Gramm)
Price: 4,14 € Unit price: 82,80 €/kg
Sonnentor Organic Good Mood Herbal Tea (loose - 50 grams)
Sold Out
Salus Momordica Tee, Bittermelone-Zimt Bio, 40FB/92g
Sale price: 14,09 € Regular price:18,75 € Unit price: 153,15 €/kg
Salus Momordica Tea, Bitter Melon-Cinnamon Organic, 40FB/92g
-25%
Salus Pfefferminz Tee Bio 15 Filterbeutel
Price: 3,25 € Unit price: 108,33 €/kg
Salus Peppermint Tea Organic 15 filter bags
Salus Krafttier Tee Starker Löwe 15FB/30g
Price: 4,45 € Unit price: 148,33 €/kg
Salus Power Animal Tea Strong Lion 15FB/30g
Salus Anis Fenchel Kümmeltee Bio 125g
Price: 5,45 € Unit price: 43,60 €/kg
Salus Aniseed Fennel Caraway Tea Organic 125g
Salus Krafttier Tee Weiser Elefant 15FB/30g
Price: 4,45 € Unit price: 148,33 €/kg
Salus Power Animal Tea Wise Elephant 15FB/30g
Herbaria-Thymian-Tee Bio 15 Filterbeutel
Price: 3,98 € Unit price: 147,41 €/kg
Herbaria Thyme Tea Organic 15 filter bags
Salus Schwangerschaftstee Bio 15 FB/ 30g
Price: 3,45 € Unit price: 115,00 €/kg
Salus Pregnancy Tea Organic 15 FB/ 30g
Salus Brombeerblätter Tee Bio, 15 FB/27g
Price: 3,39 € Unit price: 125,56 €/kg
Salus blackberry leaf tea organic, 15 FB/27g
Salus Himbeerblätter, Bio-Kräutertee 50g
Price: 3,21 € Unit price: 64,20 €/kg
Salus raspberry leaves, organic herbal tea 50g
Salus Weidenröschen kleinblütig, Kräutertee Bio 75g
Price: 4,19 € Unit price: 55,87 €/kg
Salus willowherb small-flowered, organic herbal tea 75g
Sold Out
Salus Buchweizenkraut Tee Bio 15 Filterbeutel
Price: 3,75 € Unit price: 138,89 €/kg
Salus Buckwheat Herb Tea Organic 15 filter bags
Salus Fit & Vital Tee Bio 75 g
Price: 4,95 € Unit price: 66,00 €/kg
Salus Fit & Vital Tea Organic 75 g
Sonnentor Bio GlücksTee lose 50g
Price: 4,21 € Unit price: 84,20 €/kg
Sonnentor Organic Lucky Tea Loose Leaf 50g
Salus Lapacho, Natur 75g Wildwuchs Bio
Price: 4,25 € Unit price: 56,67 €/kg
Salus Lapacho, natural 75g wild growth organic
Pukka Wohlfühlkalender Bio 2026
Sold Out